V soboto, 26.1.2019 je v prostorih Gasilnega doma na Uncu, potekalo izobraževanje krajank in krajanov o uporabi avtomatskega eksternega defibrilatorja – AED. Izobraževanje sta vodili, naša članica in sokrajanka, Valerija Nemgar in dr. Anja Oman Puntar, obe zaposleni v Zdravstvenem domu dr. Božidarja Lavriča v Cerknici. Izobraževanje je bilo sestavljeno iz dveh delov in sicer je Valerija najprej predstavila teoretični del o temeljnih postopkih oživljanja, krvavitvah in zapori dihalnih poti, potem pa sta skupaj še praktično prikazali postopek oživljanja z uporabo AED-ja. Po končani predstavitvi ste lahko krajanke in krajani tudi sami preizkusili postopek oživljanja na lutki, tako za odrasle, kot dojenčke oziroma otroke. Hvala vsem za udeležbo.
AED PGD Unec

Še hitra ponovitev za vse, ki se izobraževanja niste mogli udeležiti:
Za odrasle:
Ko opazimo, da se je nekdo zgrudil ali ima hudo bolečino v prsih najprej preverimo, ali je varno pristopiti do osebe. Pokličemo jo po imenu, jo rahlo stresemo in vprašamo kaj je narobe. Če nam oseba ne odgovori, jo poležemo na hrbet in preverimo dihanje. To storimo tako, da sprostimo dihalno pot, glavo zvrnemo vznak, z dvema prstoma dvignemo brado in se nagnemo z ušesom k osebi. Poslušamo ali oseba diha, na licu čutimo morebitno sapo, hkrati pa gledamo, ali se prsni koš dviga. Če oseba ne diha ali diha nenormalno (hropenje, hlastanje za zrakom), pokličemo 112, jim povemo kaj se je zgodilo in začnemo z oživljanjem. To storimo tako, da prepletemo prste obeh rok, se postavimo v stabilen položaj na kolena in pričnemo s stisi prsnega koša na sredini prsnega koša. Stisov prsnega koša ne delajte preko oblačil. Če imate možnost, pošljite nekoga po AED, ki se nahaja v bližini. Če ste sami ne zapuščajte obolelega, razen, če boste z AED nazaj prej, kot v 2 min. Prsni koš pritisnite tridesetkrat. Nato sledita dva vpiha. Prepričajte se, da je dihalna pot sproščena, zamašite nos in vpihnite skozi usta. Vpihajte enakomerno 1 sekundo in s kotičkom očes glejte, če se je prsni koš osebe dvignil. Če ne želite dajati vpihov, lahko ta korak izpustite. Če imate pri sebi defibrilator, ga čimprej uporabite. Eno elektrodo prilepite pod desno ključnico, drugo pa na levo spodnjo stran prsnega koša, pod pazduho. Poslušajte navodila aparata. Oživljajte po ritmu. Ko analizira srčni ritem, prenehajte s stisi prsnega koša in počakajte konec analize. Po analizi AED pove, ali je sunek potreben. Če je, se prepričajte, da se nihče ne dotika osebe, nato sprožite sunek in nadaljujte z oživljanjem. Če sunek ni potreben, nadaljujte z oživljanjem 30:2. Nadaljujte do prihoda NMP ali dokler se oseba ne začne zbujati.
Za otroke:
Razlika med odraslimi in otroci je, da po preverjanju dihanja in ugotovitvi, da je potrebno oživljanje pričnemo z 5 vdihi, nato pa nadaljujemo masažo srca v razmerju 15:2, kar pomeni 15 stisov prsnega koša in 2 vpiha. Ta algoritem velja za otroke med 1 in 8 letom starosti. Če ima AED elektrode za otroke (manjše kot navadne), potem jih prilepimo enakot kot pri odraslem. Če nimamo manjših elektrod, lahko uporabimo velike, vendar eno nalepimo spredaj, drugo pa zadaj.
Še natančnejšo razlago si lahko preberete na povezavi.